רשימת בני הקהילה והמשפחות

שם המשפחה שלי מתחיל ב:

היסטוריית המשפחה

פוסט שפרסמה פנינה לנגהולץ לבית גרינר על מסע שלה לטומשוב לובלסקי

ביום 17.9.2017 חזרתי ממסע שערכתי עם שני אחי בפולין, בהדרכתו של טומש גרבנר, שמטרתו העיקרית היתה ביקור בעיירה שבה נולדה אמנו – לאה גוס, לימים לאה גרינר – טומשוב לובלסקי. בכל הרישומים/המקורות שהיו בידינו לפני המסע לא מצאנו איזכור למשפחה של אמי, משפחת גוס (Gus או Guss).

 

במכון להיסטוריה יהודית בוורשה מצאנו את המידע הראשון: סבתי אלקה (Elka) נולדה ב-15.3.1880 ל-לאה (Laja) ושלמה מונטג, ב-Rawa Ruska (כיום באוקראינה Rava Rus’ka, מרחק 35 ק"מ מטומשוב לובלסקי). היא נישאה, כנראה ב-Rawa Ruska, לאהרן–פרץ גוס בשנת 1901. אנחנו משערים שזמן מה לאחר החתונה הם עברו לגור בסמוך לטומשוב לובלסקי (כנראה שבכפר Rachanie שנמצא כ-14 ק"מ צפונית-מזרחית לטומשוב לובלסקי) ואח"כ עברו לגור בטומשוב לובלסקי.

 

בהמשך, בעזרתה של Ewa Koper (מאתר ההנצחה ב-Belzec) וחיפוש בארכיון של המחוז בזמושץ', מצאנו את כתובת המגורים של המשפחה בטומשוב לובלסקי: ul. Zamojska 15, mieszk. 1, וכן רישומים של הולדת שתי בנות: Ajdla ו-Henia.

 

במהלך השנים נולדו לאלקה ואהרון–פרץ גוס בן וחמש בנות: הבן (הבכור) לא נרשם אך ידוע לנו שהוא נפטר סמוך לאחר לידתו; בארכיון מצאנו רישום של איידלה (Ajdla), כנראה הבת הראשונה, שנולדה ב-12.2.1913 בכפר Rachanie; ושל הניה (Henia), כנראה הבת השניה, שנולדה ב-23.1.1915, אף היא בכפר Rachanie; את הבת השלישית לא רשמו ואיננו יודעים את שמה ו/או תאריך הולדתה, ו/או מקום הולדתה; גם את הבת הרביעית לא רשמו, אך היא לאה (אמנו) שנולדה ב-1918 בטומשוב לובלסקי; הבת החמישית אף היא לא רשומה, אך ידוע לנו שמה – שרה, ואיננו יודעים את תאריך הולדתה (כנראה 1920??) אך מניחים שנולדה בטומשוב לובלסקי. אהרון–פרץ גוס נפטר מספר שנים לפני מלחמת העולם השניה וקבור, כנראה, בבית הקברות היהודי בטומשוב לובלסקי.

 

אחי הבכור, שנקרא אהרון–פרץ ע"ש הסבא, נולד בסיביר ב-1945. רק הורינו, לאה (גוס) ושמעון גרינר, מכל בני המשפחה, ברחו לסיביר (כנראה מוורשה, אך יכול להיות מטומשוב לובלסקי בעקבות הצבא האדום שנסוג מהעיירה מזרחה לפני חזרת הגרמנים בפעם השנייה), בעוד ששאר המשפחה נשארו בטומשוב לובלסקי ונרצחו בידי הנאצים.

 

אני, פנינה – במקור (בתעודת הלידה): פסיה (ע"ש סבתי מצד אבי) אלקה (ע"ש סבתי מצד אמי) – נולדתי ב-1947 במחנה המעבר ב-Pocking שבגרמניה, לשם הגיעו הורי מסיביר בדרכם לארץ ישראל. עלינו לארץ ב-10.10.1948. אחינו הצעיר, משה–ישראל, נולד בישראל ב-1950.

 

אמנו, לאה גרינר לבית גוס, נפטרה בישראל בשנת 1978; אבינו, שמעון גרינר, נפטר בישראל בשנת 1982.

 

אודה לכל מי מכם שיכול למסור לי מידע, כל מידע, אודות משפחתי. תודה, פנינה (l.pnina@gmail.com)

תמונות

 

קורות המשפחה בשואה

 

בני המשפחה

 

המשפחה כיום

 

יצירת קשר

 

הוספת מידע

שייכים למשפחה? מחפשים קרובים? יש לכם מידע להוסיף?

אתם מוזמנים להוסיף תגובה בתחתית הדף - מידע רלוונטי יעודכן בדף המשפחה וכן יפורסם בניוזלטר העמותה.

השאר הודעה

 
שם מלא
דוא"ל
נושא